TÜRKİYE GENELİNDE 727 GÖL VE GÖLETTE 5,1 MİLYON SAZAN YAVRUSU BIRAKILACAK

TÜRKİYE GENELİNDE 727 GÖL VE GÖLETTE 5,1 MİLYON SAZAN YAVRUSU BIRAKILACAK.

 

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üreme ve Eğitim Enstitüsü’nde üremesi gerçekleştirilen 5.1 milyon sazan balığı yavrusunu Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ülke genelinde bulunan 727 göl ve gölete bırakılacağı açıklandı.

 

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin konu ile ilgili yaptığı açıklamada ‘’  Bakanlığa bağlı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ile Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü işbirliğinde “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi”ni yürüttüklerini dile getirdi. Projeyle, iç sulardaki küçük ölçekli balıkçılığı destekleyerek kırsalda yaşayan vatandaşların kaliteli protein kaynağına ulaşmalarını ve hane halkı gelirini artırmayı, sportif olta balıkçılığı ve reakrasyonel balıkçılığın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçladıklarını ifade eden Pakdemirli, şöyle konuştu:

“Proje kapsamında Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitümüzde üremesi gerçekleştirilen 5,1 milyon sazan balığı yavrusunu, ülkemiz genelindeki 727 adet göl ve gölete bırakacağız. Ürettiğimiz bu balık yavruları 11 Temmuz tarihine kadar göl ve göletlerimizle buluşmuş olacak.

Pakdemirli, bırakılan balıkların su ürünleri stoklarının gelecek nesillere aktarılması için en az bir kez üremelerine imkân tanınmasının, zaman ve boy konusundaki yapılan düzenlemelere uyulmasının sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından önem arz ettiğini de sözlerine ekledi.

KAYNAK: SU ÜRÜNLERİ

Tarı bakanlığı 150x150

balıklandırma copy

isobder

2015 yılında kuruldu

You may also like...