İSTANBUL’DA 8 GÖLETTE 109 BİN SAZAN YAVRUSU BIRAKILDI.

  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8
  • 9
  • 10

TÜRKİYE GENELİNDE 727 GÖL VE GÖLETE 5,1 MİLYON SAZAN YAVRUSU İLE BALIKLANDIRMA PROJESİ KAPSAMINDA İSTANBUL’DA 8 GÖLETTE 109 BİN SAZAN YAVRUSU BIRAKILDI.

 

 

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü su ürünleri ekipleri tarafından İstanbul’da bulunan 8 gölette toplam 109 bin yavru sazan balığı bırakıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nün 2019 yılı yatırım programında yer alan ‘Balıklandırma Projesi’ kapsamında,üretimi Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü’nde gerçekleşmiş olan 109 bin adet pullu sazan yavrusu; Silivri İlçesinde Küçük sinekli, Gümüş yaka, Sayalar, Değirmen köy, Çayırdere; Büyükçekmece İlçesinde Büyükçekmece Gölü ve Beykoz İlçesinde Cumhuriyet ile İsaklı Köyü Göletlerine bırakıldı.

Söz konusu balıklandırma projesiyle nesli tehlike ve baskı altında olan türlerin desteklenmesi, farklı nedenlerle zarar gören su ürünleri stoklarının takviyesi, bilimsel temele dayalı balıklandırma metodunun uygulanması amaçlanıyor. Balıklandırma çalışmaları bundan sonraki dönemlerde de devam edecek.

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz’un katılım ile yapılan balıklandırma çalışması ile ilgili yaptığı açıklamada ” bakanlığın başlatmış olduğu projeyi İstanbul’da başarıyla uyguladıklarını belirterek, projenin amacının azalan balık sayısını artırmak ve amatör balıkçılığı geliştirmek olduğunu söyledi. İnsanların çevreyi bilinçsizce kirletmesi ve yine bilinçsizce avlanma nedeniyle birçok su ürününün tükenme noktasına geldiğini vurgulayan Karaca, “Doğadaki ekolojik dengeyi mutlaka korumak zorundayız. Bakanlığımızın başlatmış olduğu Balıklandırma Projesi çerçevesinde özellikle göl ve akarsularımızdaki balık türlerini sıkı takibe aldık. Zira balıksız su, insansız şehre benzer. Amatör balıkçılarımız, bırakmış olduğumuz bu balıkları 1.5 yıldan önce avlamaması gerekir. Biz İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak bunun takipçisiyiz, olmaya da devam edeceğiz.” diye konuştu.

Kaynak : İstanbul İl Tarım

Tarı bakanlığı 150x150

2 3 4 5 6 8 9 10

 

isobder

2015 yılında kuruldu

You may also like...