ÖMERLİ BARAJI’NDA ELEKTROŞOK BASKINI

 

ÖMERLİ BARAJI’NDA ELEKTROŞOK BASKINI

av yasağı ve yasak ekipman yakalandı

Yasadışı Av Aletleri

İSTANBUL ÖMERLİ BARAJI’NDA AKARYAKITLA ÇALIŞAN MOTORLU TEKNE VE ELEKTROŞOK CİHAZLARIYLA YASADIŞI AVCILIK YAPAN BİR KİŞİ İSOBDER’İN GİRİŞİMLERİ SAYESİNDE SUÇÜSTÜ YAKALANDI.

İstanbul’un en büyük su kaynağı olan ve aynı zamanda ilin büyük bir bölümünün içme suyu ihtiyacının karşılandığı Ömerli Barajı’na akaryakıtla çalışan motor ile açılarak elektroşok cihazı kullanıp, yasadışı avcılık yapan bir kişi Derneğimizin Gezici Kontrol Görevlileri tarafından yapılan ihbar sonrasında tüm ekipmanları ile birlikte suçüstü yakalandı.

Ticari avcılığa kapalı olan, aynı zamanda Sazangiller türlerinin de üreme döneminde olması sebebiyle avlanılmasının 15 Haziran 2017 tarihine kadar yasak olduğu Ömerli Barajı’nda Akaryakıt ile çalışan kayık, motor ve benzeri araçların kullanılmasına da Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği’nin 16. Maddesinin ( c ) fıkrasına göre izin verilmemektedir.

Cuma gecesi Ömerli Barajı Kurtdoğmuş Köyü Mevkii’nde yasadışı avcılık yapılacağı ihbarını alan Dernek yönetimimiz,  durumu Pendik İlçe Jandarma Komutanlığı’na bildirerek sabah 04:00 civarlarına kadar alandaki dört farklı noktadan yasadışı avcılığı gözlemlemiş, sabah 04:00 civarlarında elektroşok cihazları ile avlanıp kıyıya dönen kişiyi Pendik İlçe Jandarma Karakol Komutanlığı’na bağlı ekiplere suçüstü yakalatmayı başarmıştır.

Elektroşok cihazı ile avlanılan yaklaşık 60 Adet anaç balıktan sadece 3 tanesi sağlıklı bir şekilde suya iade edilebilmiş geriye kalan balıkların tamamı öldüğünden dolayı doğal yaşamlarına bırakılamamıştır.

2 Adet elektroşok cihazı,

3 Adet akü,

1 Adet projektör,

1 Adet zıpkın,

1 Adet elektroşok sopası,

600 Metre misina ağ,

1 Adet 15 beygir gücünde akaryakıt ile çalışan motor,

2 Adet balık kepçesi,

1 Adet elektroşok kablosu,

1 Adet Şişme bot,

1 Adet canlı balık tutma livarı,

Yaklaşık 50kg balık ile beraber yakalanan kişinin daha önceden de başka illerde yasadışı avcılıktan dolayı çok defalar yakalandığı tespit edilmiştir.

AA02 AA03 AA09 AA10 AA08 AA06 AA05 AA11 AA12

                      

 

isobder

2015 yılında kuruldu

You may also like...