İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü çalışma programı kapsamında Terkos Gölü’nde yasadışı ticari balık avcılığı yapanlara yönelik denetim yapılmıştır.

08.11.2022 tarihinde İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü çalışma programı kapsamında Terkos Gölü’nde yasadışı ticari balık avcılığı yapanlara yönelik denetim yapılmıştır.
Denetimlere katılan İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürümüz Ahmet Yavuz KARACA, TRT Haber’e yaptığı açıklamada; denetimlerde 3 kilometrelik ağın ele geçirildiğini belirterek, “150-200 kilogram civarında balık baraj gölümüze iade edildi canlı olduğu için. Canlı olmayan da 40-50 kilogram civarındaki balığa el konuldu” dedi.
İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü, Arnavutköy İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Su Ürünleri kontrol görevlileri ve sivil toplum kuruluşu İstanbul Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Derneği (İSOBDER) ekiplerinin gözlem amaçlı katılımlarıyla yapılan denetimlerde yasadışı ticari avcılıkta istihsal av malzemesi olarak kullanılan toplam 3.000 metre uzatma monofilament misina ağlara el konulmuştur. Ağlar içerisinden çıkan canlı 200 – 300 adet muhtelif balık tekrar doğal yaşam alanları olan Terkos Gölü’ne bırakılmıştır.  
El konulan istihsal av malzemeleri mülkiyeti kamuya geçirilmesi için yediemine kaldırılmıştır. Yasadışı uzatma ağ ile balık avcılığı yapanlara yönelik 1 kişi hakkında toplam 7.429 TL İdari Para Cezası uygulanmıştır.
Yıl boyunca iç sularda yasadışı avcılık yapanlara yönelik yapılan denetimlerde; 245 kişiye, yasadışı avcılık faaliyetinde bulunduğu için yaklaşık 427.000 TL ceza kesildi.

isobder

2015 yılında kuruldu

You may also like...