GÖLETİNE SAHİP ÇIK

gsclogos

gsc01Şehirlerimizin çevresindeki göl ve göletler ile barajlar özellikle son yıllarda giderek artan oranlarda su ürünleri istihsali ya da proje maksadı ile kiralanarak kişi ya da kuruluşlara tahsis edilmektedir.

Tahsis yapıldıktan sonra o göl, baraj veya gölete amatör olta balıkçısının girmesi ve avlanması yasaklanmakta; tebliğ ile amatör olta balıkçılığına yasaklanmış yüzlerce su havzasına ilave olarak su ürünleri istihsali ya da proje maksadı ile kiralanan bu alanlarda da amatör olta balıkçılığı engellenmektedir.

Nesli tehlike altında olması sebebiyle avlanılması yasaklanmış olan türleri avlamayan, tebliğlerle belirlenen boy, adet ve kilo limitlerine uyan, üreme döneminde avlanmayıp ayrıca kullanımı yasak olan araç ve gereçleri kullanarak avcılık yapmayan amatör olta balıkçısı sürdürülebilir su yaşamı prensibi ile kurallara uygun olarak avlandığı için herhangi bir su havzasındaki yaşama zarar verme ihtimali yoktur.

Çoğunlukla şehir hayatının, gündelik yaşam stresi ve yorgunluğunun atılması amacı ile yapılan amatör olta balıkçılığı etkinliği doğa ile bütünleşik rekreasyonel bir aktivitedir.

Amatör olta balıkçısının o ya da şu nedenle özellikle de göl, gölet ve barajların kiralanması sebebiyle su kenarına yaklaştırılmaması kabul edilemez bir uygulamadır.

Ayrıca otokontrolün de sağlanması açısından doğa aşığı amatör olta balıkçılarının bu sahalardan uzaklaştırılmaması gerekmektedir.

Göl, gölet ve barajlarımızın istihsal ve proje amaçlı kiraya verilerek amatör olta balıkçısının girişine yasaklanmasını, olta atmasının engellenmesini protesto ediyor, bu uygulamaya bir an önce son verilmesini diliyoruz.

Su ürünleri istihsali için kiralanacak havzalarda amatör balıkçılık sahaları belirlenmeli ve kiralama buna göre yapılmalıdır.

Bırakalım insanımız doğaya, kıra çıksın ve özgürce oltasını suyla buluştursun.

Bakanlıktan talebimiz proje amaçlı olsun ya da olmasın kiraya verilen tüm sularımızın amatör olta balıkçılığına da açılmasıdır.

Bu doğrultuda başlatmış olduğumuz GÖLETİNE SAHİP ÇIK İmza Kampanyasına amatör olta balıkçılarının, sivil toplum örgütlerinin ve tüm halkımızın desteğini bekliyoruz.
Hemen alttaki Federasyonumuz linkinden imzalayabilirsiniz.
http://www.asofed.org.tr/index.php/aktiviteler/kampanya.html

 

isobder

2015 yılında kuruldu

You may also like...