MARMARA DENİZİNDE YAPAY RESİF UYGULAMASI BAŞLADI

  • yapay resif bırakma merasimi istanbul (3)
  • yapay resif bırakma merasimi istanbul vitrin

Balıklara  2500 yapay yumurtlama alanları oluşturuluyor.

Küçük balıkçılığın desteklenmesi ve Boğaz’daki ekosistemin korunması amacıyla özel olarak imal edilmiş 2 bin 500 adet beton resif blokları ilimiz deniz sularının farklı alanlarına bırakılmaya başlandı.

Projenin hayata geçirilmesi için İstanbul Maltepe sahilinde düzenlenen törene Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım da katıldı.

Marmara Denizi Prens Adaları Etabı Yapay Resif Uygulaması Açılış Töreni’nde konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli,  bazı teknik tabirlerin vatandaşa sade bir dille anlatılması gerektiğini belirterek, “Vatandaşın anlayacağı lisanla biz balıklara sosyal konut yapıyoruz yani bir nevi balıklara TOKİ yapıyoruz.” ifadesini kullandı.

Denizlerdeki doğal dengenin sürdürülebilir halde tutulması gerektiğinin altını çizen Pakdemirli, “Dünya Tarım Örgütü’ne göre 2050 nüfusumuz 9,1 milyar olacak. Yani yüzde 50 daha gıdamızı artırmamız lazım. Protein kaynaklarımızdan da bana göre en önemlisi olan balıkla ilgili hem yetiştiricilik hem avcılık tarafında mutlaka koruma-kullanma dengesini gözeterek, mutlaka bu konuya daha fazla önem veriyor olmamız lazım.” diye konuştu.

Kaynak : İl Tarım                                                                                                                                                                                   Tarı bakanlığı 150x150
yapay resif bırakma merasimi istanbul vitrin yapay resif bırakma merasimi istanbul (3)

isobder

2015 yılında kuruldu

Sevebilirsin...